Efekt motyla: mała zmiana = duży efekt!

„Efekt Motyla” to chwytliwa nazwa zjawiska opisującego to, jak działa entropia świata czyli chaos. Znane jest ono z filmów, kiedy to główny bohater przeżywa różne scenariusze życia w zależności od jednego, pozornie nic nieznaczącego wydarzenia – nie wsiadł do windy lub na pokład samolotu. Stworzył ją Edward Lorenz – amerykański meteorolog i matematyk. Był to rok 1960, a on pracował właśnie na swoim komputerze nad prognozą pogody wykorzystując specjalne równania. Wprowadzenie dwóch, różniących się minimalnie liczb wyjściowych radykalnie zmieniło prognozę. Wtedy stwierdził, że trzepot motyla w Azji może wywołać wichurę w Stanach Zjednoczonych. Potwierdzają to fizycy kwantowi – wszystko, co nas otacza jest pulsująca pustką, która wypełnia sieć niewidzialnych połączeń. To tłumaczy zjawiska, dla których ani przestrzeń ani czas nie stoją na przeszkodzie.

Oszukać przeznaczenie: Według niektórych wszystko w naszym życiu jest z góry ustalone, a człowiek realizuje jedynie boski plan. Efekt motyla pokazuje, że z jednej strony wszystko jest ze sobą połączone, ale też wiele zależy od nas. Brak działania, np. nieodebranie telefonu czy nieotworzenie komuś drzwi może mieć wpływ na naszą przyszłość. Będąc tego świadom, możesz pomóc swemu szczęściu i samodzielnie kreować swoje życie.

Zauważaj: Każdego dnia znajdź chwilę na bycie tu i teraz. Rano przez minutę lub dwie obserwuj świat za oknem; wieczorem nasłuchuj dźwięków, które docierają do Twojego mieszkania. Kiedy jesteś na zewnątrz – oglądaj mijane przedmioty, rośliny i ludzi. Postaraj się zauważać wszystko bez oceny rozwijając intuicję.

Inicjatywa to podstawa: Zamiast snuć teorie spiskowe i wyobrażać sobie, co kto powie lub zrobi – skup się na działaniu. Ustaw sobie azymut na cel i krok po kroku do niego zmierzaj. Zrób listę zadań, a ich realizację rozłóż racjonalnie i optymalnie w czasie. Uzbrój się w konsekwencję i czujność. Na pewno niektórzy będą Cię irytować i dogadywać Ci złośliwie, jednak jeśli chcesz spełniać swoje marzenia nie skupiaj się nigdy na tym, ze Ci przykro, tylko na tym, co masz do zrobienia.

Dziękuj: Za wszystko, każdemu i zawsze. Postawa wdzięczności spowoduje, że będziesz bardziej otwarty i ufny, a takim ludziom sprzyja Wszechświat!